DAPYX, patru zile de Istorie și Concerte – programul complet

Din 27 aprilie până pe 30 aprilie, pentru patru zile și patru nopți, Medgidia devine capitala Dobrogei, repovestind legendarul destin al lui DAPYX, basileul get, care a înfruntat puternicul Imperiu Roman și legiunile sale, care a luptat eroic, până la capăt, pentru apărarea pământului său.

Festivalul de Jocuri și Reconstituiri Istorice – Dapyx, ajuns la cea de-a II-a ediție, este, la ora actuală, cel mai mare eveniment de gen din Europa de Est care a devenit unic prin diversitatea epocilor istorice reconstituite de asociaţiile de profil participante: antichitate, evul mediu şi epocile modernă şi contemporană.
Organizat pe parcursul ultimelor zile ale lunii aprilie, evenimentul are o durată de 4 zile, fiecare zi având programate o serie de activităţi specifice. Aceastea vor fi desfășurate în taberele tuturor asociațiilor de reconstituiri istorice participante la manifestare, satisfăcând atât curiozitatea publicului larg, cât şi a iubitorilor de cultură, a pasionaţilor de istorie, de meşteşuguri tradiţionale, de armament şi lupte demonstrative.
Totodată, la finalul fiecărei zile, iubitorii de spectacole vor fi încântaţi să participe, în arena Stadionului Municipal “Iftimie Ilisei” la reconstituirea unor bătălii celebre din istorie, cu participarea asociaţiilor de reconstituire istorică, dar şi la megaconcertele cu vedete de calibru ale muzicii românești și internaționale.

Ziua I – 27 aprilie
18:00 – 19:00 Paradă desfășurată pe arterele principale din Medgidia;
19:15 – 19:30 Deplasare la stadion şi poziţionarea pentru ceremonia de deschidere;
19:30 –19:45 Ceremonia de deschidere a Festivalului;
19:45 – 20:00 Retragerea asociațiilor de pe stadion;
20:00 – Concert ☘ Provincialii, Millenium, Prestige Orchestra;
– Prezintă – Dan Cojocaru;

Ziua II – 28 aprilie – perioada reconstituită – ANTICHITATE
10:00 – 15:30 Activitate în tabere: Demonstraţii de meşteşuguri din antichitate, antrenamente, lupte demonstrative, interacţiune cu publicul.
15:30 – 16:30 Echiparea combatanţilor antici pentru reprezentaţiile din arena stadionului
16:45 – 17:00 Deplasarea combatanţilor în arenă şi poziţionarea lor pentru salutarea publicului
17:00 – 17:20 Prezentarea asociaţiilor de reconstituire istorică antica şi a echipamentului militar de epocă
17:20 – 17:30 Dansuri antice
17:30 – 18:00 Prezentarea asociaţiei Ludus Tomitanus şi a echipamentului gladiatorilor; Lupte de gladiatori în arenă
18:00 – 18:20 Prima bătălie: Ultima lupta a regelui Dapyx
18:30 – 18:50 A doua bătălie: Invazia Barbarilor
18:50 – 19:20 Dansuri si ritualuri antice
19:20 – 19:45 A treia bătălie: Lupta tomitanilor cu goţii
19:45 – 20:00 Retragerea asociațiilor de pe stadion
20:00 – Concert ☘ Spitalul de Urgenta, Vunk, Compact;
– Prezintă – Gabi Badilă și Mircea Taiss;

Ziua III – 29 aprilie – perioada reconstituită – EVUL MEDIU
10:00 – 15:30 Activitate în tabere: demonstraţii de meşteşuguri din Evul Mediu, atrenamente, lupte demonstrative, interacţiune cu publicul, fotografii;
15:30 – 16:30 Echiparea combatanţilor pe Evul Mediu pentru reprezentaţiile din arena stadionului;
16:45 – 17:00 Deplasarea combatanţilor în arenă şi poziţionarea lor pentru salutarea publicului;
17:00 – 17:20 Prezentarea asociaţiilor de reconstituire istorica specializate pe Evul Mediu şi a echipamentului militar de epocă;
17:30 – 19:30 Lupte demonstrative; reconstituire bătălii
19:30 – 19:45 Salutarea publicului; şedinţă foto
19:45 – 20:00 Ieşirea de pe stadion a asociaţiilor de reconstituire istorică specializate pe Evul Mediu şi retragerea acestora în tabere
20:00 – Concert ☘ Orchestra „Bot Gros”, Ionut Langa, Laura Olteanu, Ioana Caprariu, Lidia Bejenariu, Nicolae Ciobotariu;
– Prezintă – Iuliana Tudor;

Ziua IV – 30 aprilie – perioada reconstituită – EPOCILE MODERNĂ
ȘI CONTEMPORANĂ
10:00 – 15:30 Activităţi în taberele tematice: ateliere, antrenamente, lupte demonstrative, interacţiunea cu publicul, fotografii
15:30 – 16:30 Echiparea asociaţiilor de reconstituire a trupelor din Primul Război Mondial pentru reprezentaţiile din arena stadionului
16:45 – 17:00 Deplasarea asociaţiilor de reconstituire a trupelor din Primul Război Mondial pe arena stadionului şi poziţionarea lor pentru salutarea publicului
17:00 – 17:20 Prezentarea asociaţiilor specializate pe Epoca Moderna; prezentarea echipamentului militar
17:20 – 18:30 Activităţi de reconstituire istorică pentru epocile modernă: bătălie din Primul Război Mondial; demonstraţii
18:30 – 19:00 Intrarea în arena stadionului a tuturor asociaţiilor şi poziţionarea lor pentru ceremonia de închidere a festivalului
19:00 – 19:15 Ceremonia de închidere a festivalului
19:15 – 19:30 Pregătirea celor două tabere pentru marea bătălie cu perne; invitarea publicului în arena stadionului
19:30 – 19:45 Marea bătălie cu perne
19:45 – 20:00 Retragerea asociațiilor de pe stadion
20:00 – Concert ☘ Holograf, Andra, Smiley, Loredana;
– Prezintă – Daniel Buzdugan.