Domnul Vergil Chițac, vremelnic primar al municipiului Constanța și trecător lumesc ce va ajunge, într-o zi, pe năsălie, cu vata-n nas și colivă la desert, a decis, din motive pe care mi-e greu să le pătrund, să-i adreseze IPS Teodosie o scrisoare publică, în care, pe ocolite, îi transmite c-ar putea pune buldozerul pe biserica de la Macul Roșu, în urma unei decizii judecătorești, definitive, care a constatat că respectivul lăcaș de cult a fost ridicat fără documente.
Sigur că la bază stă o hotărâre judecătorească definitivă și executorie. De la asta trebuie să plecăm, ne place au ba, altminteri se duce pe copcă bruma de civilizație care mai există pe plai. Totuși, nu vorbim de un garaj, unde-și păstra nea Pandele, pensionar fără pensie specială, bidoanele cu murături și bieletele de la Dacia 1300 din tinerețe. Avem de-a face cu un lăcaș de cult, care, construit sau nu din carton, există de mai bine de un deceniu, pe unde s-au petrecut nunți, botezuri, cununii. Momente importante din viețile unor oameni, nu ale unor marmite (știe domnul Chițac ce-s alea) Înlăuntrul căruia slujesc oameni care mai degrabă ascultă de legile lui Dumnezeu, decât de scrisorile domnului primar. Ce-o să facă, așadar, domnul primar? Se va plânge lui Dumnezeu? Va publica o nouă epistolă adresată ”Domnului Dumnezeu”, după modelul pe care l-a folosit pentru ”Domnul Petrescu”?
Sau, preferă domnul primar să inunde România și Europa cu imagini din Constanța în care preoți cu cruci în mâini și enoriași în genunchi, rugându-se, vor ține calea buldozerelor? O să-i bată cu jandarmii pe credincioși? O să-i târască de bărbi, cu mascații, pe slujitorii lui Dumnezeu?
E adevărat, locul în care a fost amplasată biserica nu pare cel mai fericit. Totuși, să observăm că nu este nici cum mint cu bună știință propagandiștii neomarxiști pe la televiziunile de unde primesc simbrii, cum că ar fi, citez ”biserica de pe trotuar”. O manipulară ordinară. Dar, este o situație care se poate îndrepta, prin dialog. Așa cum am spus/scris, cunoscând stilul de negociere al IPS Teodosie, o invitație la dialog este ca și cum primarul Chițac ar înghiți o broască râioasă. Dar, să nu uităm că edilul șef al Constanței doar ce a înghițit pe nemestecate o ditamai țestoasa când a închis ochii la construcțiile de la Lupoaică. Deci, se poate, numai voință să fie.
L-aș îndemna pe primarul Chițac să lase deoparte calculele electorale, de câștigare a electoratului dur al USR pe spuza partidului pe care îl are pregătit pentru vremuri grele și, folosind cu pricepere onoarea de ofițer de marină, să caute o soluție care să unească, nu să despartă comunitatea.
Doamne ajută! Sau evoluția lui Charles Darwin, dacă preferați așa!