Lucrările de reabilitare și modernizare a Drumului Județean 393 Albești – Coroana au ajuns la final. Pentru cei 6,7 km de drum, au fost turnate două straturi de asfalt, fiind realizate 23 de podețe, precum și accesele la proprietăți pe o distanță de 220 de metri. Drumul oferă, acum, cele mai bune condiții conducătorilor auto, iar reabilitarea lui va contribui semnificativ la îmbunătățirea vieții și a mobilității populației.
”Drumul Județeaan 393 Albești – Coroana va aduce beneficii semnificative comunității și va reprezenta o variantă practicabilă și sigură pentru toți cei care tranzitează acest sector de drum.
S-au alocat resurse semnificative pentru acest proiect de reabilitare, iar lucrările au fost gestionate cu maximă responsabilitate de angajații de la Drumuri Județene Constanța SA. Utilizarea a 10.000 de tone de asfalt și 35.000 de tone de piatră pentru 6.7 km de drum, nu poate decât să confirme eforturile și expertiza echipei care a gestionat această investiție, timp de șapte luni de zile.
Împreună, ne-am asumat un program bine structurat și prioritizat și am convingerea că se va interveni eficient pentru a acoperi întreaga rețea de drumuri județene” a declarat Mihai Lupu, președintele Consiliului Județean Constanța, în prezența căruia a fost făcută recepția lucrărilor.
Tronsonul de drum Albești – Coroana a fost reabilitat și modernizat pe întreaga suprafață, s-a turnat un strat dublu de asfalt (binder și stratul de uzură), au fost refăcute podețe de diverse dimensiuni, s-au realizat rigole, au fost montate indicatoare rutiere și s-au realizat marcajele rutiere.
„Pe parcursul a peste șapte luni, zeci de mii de tone de piatră și asfalt au fost așternute pe acest drum, în mii de ore de muncă neobosită. Această realizare a fost posibilă datorită eforturilor și profesionalismului echipei noastre. Vreau să mulțumesc și locuitorilor din zonă pentru răbdarea de care au dat dovadă pe parcursul lucrărilor de reabilitare. Știu că a fost uneori incomod, dar rezultatul a meritat așteptarea. Să aveți parte de drumuri sigure și călătorii plăcute pe acest tronson reabilitat!”, a precizat Constantin Nicolae, director general-adjunct al DJCT.